Bukmacherzy i zakłady bukmacherskie

Bukmacher to ostatnio bardzo popularne słowo. Czytając opinie internautów na temat bukmacherstwa należałoby zastanowić się ile osób naprawdę wie, co oznacza ten termin, skądinąd często kojarzony w sposób dość mylny i krzywdzący. Bukmacher to po prostu osoba lub instytucja, która zawodowo para się organizowaniem zakładów finansowych przed zawodami sportowymi. Najpopularniejsze są oczywiście zakłady bukmacherskie w dyscyplinach takich jak piłka nożna, skoki narciarskie, boks, wyścigi konne, wyścigi samochodowe, kolarstwo i inne sztuki walki. Poza Polską równie popularne jest obstawianie zawodów hokejowych, baseballowych czy tenisowych. Zakłady nie muszą być stricte sportowe i mogą również dotyczyć bieżących wydarzeń życia społecznego i politycznego. Niemal co wybory (zarówno parlamentarne, prezydenckie, jak i samorządowe) do bukmacherów zgłaszają się tysiące ludzi chętnych obstawić dokładny wynik politycznej konkurencji.

Branża bukmacherska

W Polsce od czasów transformacji ustrojowej (po 1989 roku) działa duża liczba spółek prowadzących zakłady bukmacherskie. Zgody na ich działalność wydaje Minister Finansów, którym obecnie jest pani Teresa Czerwińska. Na chwilę obecną w naszym kraju funkcjonuje kilkanaście podmiotów posiadających zgodę na prowadzenie zakładów. Wśród nich znajdują się przedsiębiorstwa takie jak: FORTUNA, Milenium Zakłady Bukmacherskie, Star – Typ Sport Zakłady Wzajemne czy TOTOLOTEK. Pełna liczba upoważnionych znajduje się na oficjalnej stronie Ministerstwa Finansów.

Powszechnie uważa się, że branża bukmacherska jest jedną z najlepiej i najprężniej rozwijających się branż w Polsce. Nie jest to do końca prawdą. Spore szkody dla tej gałęzi biznesu wyrządziła bowiem represyjna ustawa o grach hazardowych z listopada 2009 roku. Ustawa przyjęta przez rząd Donalda Tuska wprowadziła surowe kary dla przedsiębiorstw, które nie są posiadaczami zezwolenia Ministra Finansów i zwiększyła oprocentowanie podatku od gier, który wynosi na tę chwilę 12%. Kolejne prawne obostrzenia weszły w życie wiosną 2017 roku wraz ze znowelizowaniem ustawy hazardowej. 1 kwietnia tego samego roku na terenie całej Polski zablokowany został dostęp do nielegalnych stron prowadzonych przez niezarejestrowane i półlegalne zakłady bukmacherskie. Krytycy nowelizacji wskazywali na wysoką, bo kosztującą aż 480 tysięcy złotych opłatę uprawniającą do uzyskania państwowej licencji.

Co można obstawiać?

Najbardziej popularnym rodzajem zakładu bukmacherskiego jest przewidzenie sukcesu jednej z uczestniczących w meczu drużyn bądź zawodnika biorącego udział w konkursie. W Polsce rzecz jasna najczęściej obstawiane są krajowe i europejskie mecze piłki nożnej. Na kuponach wytypować możemy wynik meczu, zawodnika, który strzeli celną bramkę, a nawet minutę, w której zostanie oddany zwycięski strzał. Najlepiej opłacone są zakłady, w których obstawione zostały mniej renomowane drużyny sportowe lub słabsi zawodnicy. Absolutny hit stanowią obecnie tzw. zakłady akumulacyjne, czyli zakłady polegające na podjęciu kilku zakładów w ramach jednego (np. kilka meczy na jednym kuponie).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij